• Admin

Hembrev v.5


Hej på er! Väldigt roligt att alla elever hade möjligt att vara med på skridskodagen. Vi hade en fantastiskt rolig dag tillsammans stora och små. Inom de närmaste veckorna kommer ni att få inbjudan till utvecklingssamtal igen. I bokstavsarbetet har vi nu kommit till bokstaven N. Vi har några gånger lekt gissa ordet på tavlan där alla eleverna ”spelar ”mot en vuxen. Alla får en ledtråd och sedan får varje elev säga en bokstav var och lyckas de gissa ordet innan tio missar så har de vunnit omgången. Hur det har gått får ni gärna fråga era barn om. På naturen pratar vi om olika tekniska system och då passar det ju bra att fortsätta med trafik och vägar, gator. Vi pratar också om elektricitet och hur det fungerar. På matteleken har vi jobbat med mynt och sedlar och dess värde. Det är inte helt enkelt i dagens samhälle när vi inte använder kontanter lika mycket. Innan det när vi träffade bokstaven M jobbade vi med mönster i matten. Vi byggde mönster med olika material och ritade mönster. På musiken har vi också jobbat matte med sånger om veckodagarna, månaderna, årstiderna och klockan. Trevlig helg! Malin, Lena och Maja 


Senaste inlägg

Visa alla

Hembrev 4-6

Hej! Tiden går fort, vi har redan gått en fjärdedel av den här terminen. 6:orna har gjort de nationella proven i svenska, bra jobbat! Nästa np är engelska, v.14. Vi börjar närma oss slutet på perioden

Hembrev v.6

Hej alla förskoleklassföräldrar! I måndags var Åk F-3 på konserthuset och tittade på en teater som hette ” Jag sa ju förlåt” Efteråt diskuterade vi vad den handlade om. I bokstavsarbetet har vi träffa

Hembrev 4-6

Hej! Idag har Stefan Janson varit här och berättat om sina resor till olika länder i Afrika, bl a Namibia, Etiopien och Botswana. Han visade fina foton på djur och människor och berättade om upplevels

Kontakta oss

© Copyright 2017 by Önums friskola.

Tel: 0512-10239

E-post: info@onumsfriskola.se

Rektor Aina Västfält

Tel: 070-888 03 66

Adress

Önum Djäknagården 1

534 91 Vara