• Admin

Hembrev v.37


Hej alla förskoleklassföräldrar! Tre veckor har redan gått av denna terminen och det känns som eleverna kommit bra in i våra rutiner. I vårt bokstavsarbete har vi redan träffat A, B och C. Vi arbetar med dem på olika sätt och utifrån elevernas mognad. Viktigt är att alla får utvecklas utifrån sig själva. I NO pratar vi om skörden och mest om havre, vete och raps. Vi gör både saltdeg och riktiga bullar. Hoppas att eleverna bjöd er där hemma på brödbullarna och att de smakade gott. På matteleken har vi jobbat med EN och ETT. Vi har även jobbat på i-pad med ett jättebra program som heter skolplus. På musiken sjunger vi vidare om hösten och idag har vi spelat ackord på ukulele. Denna veckan är det skolfotografering på torsdag 12/9. Eleverna tar endast gruppfoto och inga individuella foton. VIKTIGT!!! På fredag den 13/9 är det ÖNUMLOPPET (skoljoggen) Då går vi till mossbrott efterrasten och är där till vi slutar klockan 13 då bussen hämtar oss. Denna dag har alla med sig EGEN MATSÄCK och kläder efter väder. Eleverna väljer själva om de vill springa eller gå den snitslade banan. Tänk på att ha bra skor. Det finns vuxna utmed hela banan. Ha det så bra! Hälsningar Lena och Malin 


Senaste inlägg

Visa alla

Hembrev 4-6

Hej! Tiden går fort, vi har redan gått en fjärdedel av den här terminen. 6:orna har gjort de nationella proven i svenska, bra jobbat! Nästa np är engelska, v.14. Vi börjar närma oss slutet på perioden

Hembrev v.6

Hej alla förskoleklassföräldrar! I måndags var Åk F-3 på konserthuset och tittade på en teater som hette ” Jag sa ju förlåt” Efteråt diskuterade vi vad den handlade om. I bokstavsarbetet har vi träffa

Hembrev 4-6

Hej! Idag har Stefan Janson varit här och berättat om sina resor till olika länder i Afrika, bl a Namibia, Etiopien och Botswana. Han visade fina foton på djur och människor och berättade om upplevels

Kontakta oss

© Copyright 2017 by Önums friskola.

Tel: 0512-10239

E-post: info@onumsfriskola.se

Rektor Aina Västfält

Tel: 070-888 03 66

Adress

Önum Djäknagården 1

534 91 Vara