top of page

V 45


Vecka 45

I måndags fick vi göra ett test på matten. 2-3 fick skriva på ett papper. 1:or fick prata med Lisa och Lars.

F-1 fick ha NO/MU. PÅ No fick F-1 göra virvelvindar med löv. 2-3 prata om kroppsdelar och organ. Sedan hade 3:or engelska vi prata om våra läxor. På tisdagen fortsatte vi med testen. 2-3 läste sina läxor och sedan fick vi göra klart saker. 1:or fick träna på sin nya läsläxa. 2-3 hade NO/MU på No lotta vi en lucia och sedan gjorde vi klart. 3:or hade SO. På So hade vi GOTW. Vi lärde os om Titanic. Onsdagen F-1-2 hade BAD/ENG dom prata om djur. 3:or hade so. Då fortsatte vi med GOTW. 3-4 hade idrott. På idrotten hade vi skeppsbrott. F-1-2 hade prickboll. På torsdagen hade vi bild. På bilden gjorde vi easydrawing. F-1-2 åkte till konserthuset och tita på teater. F-1-2-3 gick till skogen. Hugo visade vildsvinsbetar. På fredagen på matten fick vi göra vad vi vill som handlar om matte. På svenskan gjorde vi klart saker.

AV: Edvard och Nova. Vi tyckte veckan har varit bra och rolig.


bottom of page