top of page

Vecka 46 4-6:or


Hej! Fredag igen…

Nästa vecka på torsdag får vi besök av Anders Jacobsson som skrivit böckerna om bland annat Sune och Bert. Vi har sett på filmen Sunes sommar och läst lite ur andra böcker. Nu ser vi fram emot författarbesöket! Nästa vecka uppmärksammar vi också barnboksveckan då vi läser och pratar lite extra mycket om böcker. Nationella läsdagen på torsdag.

Idag har vi firat Grön flaggs 21:a födelsedag med flagghissning och start av ett äppleprojekt. Be era barn berätta vilket äpple de valde och varför. Vi har också lyssnat på Grön flagg-låten på Youtube. Arbetet för en bättre miljö fortsätter på alla avdelningar på Önums Friskola.

En måndag varje månad ska vi ha en GRETA-lektion där vi arbetar med filosofiska samtal. Detta är en del i det Erasmusprojekt som skolan nu deltar i.

Vecka 46

måndag: GRETA-lektion på eftermiddagen

tisdag: representant från Friends kommer till skolan

onsdag: idrott 4,6 och bad 5

torsdag: Anders Jacobsson kommer till skolan, 12-13 för åk 3-6

                 fysikprov gul klass

fredag: fysikprov grön klass

                 nomp

                 skolsköterskan Susanne på skolan

Trevlig helg! Moa, Helena, Ulrika och Anna


bottom of page