top of page

Hembrev 4-6 vecka 6


Hembrev 4-6

Hej! Denna vecka har vi uppmärksammat Förintelsens minnesdag som var i lördags. Vårt uppdrag är att fostra goda samhällsmedborgare och rusta våra elever för framtiden. Vi måste tillsammans arbeta för att det som hände då inte händer igen. Då är kunskap nyckeln och eleverna är mycket intresserade och vill gärna lära och diskutera. Det känns bra! Vi har sett på inslag från Lilla Aktuellt och lyssnat på vittnesmål från Forum för levande historia. Där finns mer för den som vill veta mer… I so har vi sett en film om de abrahamitiska religionerna kristendom, judendom och islam. Vi har jämfört och letat likheter och skillnader. Hur ser det ut i kyrkan, synagogan och moskén? Varför ser det ut så?

Vi har arbetat med olika texttyper i svenska och gul klass har både skrivit argumenterande text och noveller. Vad är typiskt för texttypen och vad ska jag tänka på när jag ska skriva en egen? Vi lär oss strategier och provar i praktiken. Vid dessa tillfällen är det fantastiskt att alla elever har en dator som de kan använda. Det är lätt att arbeta vidare med texten och göra de ändringar som behövs.

Vecka 6

Måndag: idrott för åk 4

Tisdag: NP sv för åk 6 på fm, ta gärna med en extra frukt, ev. macka, något att dricka

Final i Vi i femman – åk 5

Onsdag: idrott för åk 5-6

Torsdag: NP sv för åk 6 på fm, ta gärna med en extra frukt, ev. macka, något att dricka

Engelskla 4-5 glosor, 6 pluralformer

Fredag: skolsyster på skolan

NOMP 4+6

Matteprov 5:ans mattegrupp

No-läxa www.quizlet.com helena7107 syror och baser

Lämna in hälsoenkät

Vecka 7 Sportlov

Trevlig helg! Helena, Ulrika, Moa och Anna


bottom of page