top of page

Vecka 10 4-6


Hej, denna vecka har vi samlats för morgonsamling i grönt klassrum. Hela skolan och förskolan sjöng engelska sånger tillsammans och vi fick se redovisningar av arbetet om försurning. Vi tittade också på elevforums filmer som handlade om hur vi ska vara mot varandra. Mycket varmt och mycket trevligt – härligt att kunna vara tillsammans alla i ett rum, från ett-åring till årskurs 6.

Nu laddar vi för Barnens vasalopp som körs i eftermiddag på Mossbrott. Alla prövar och alla gör sitt bästa. Bilder kommer…

Kommande veckor fram till lovet skickar vi med en läsläxa, läs en kvart om dagen. Välj en bok hemma eller ta med en från skolan. För att bli en bättre läsare behöver man läsa och genom att intensivträna med en kvart om dagen förbättras förmågan. ”Då blir det av att jag läser” sa en elev.

14 mars studiedag – elever lediga

15 mars fluorsköljning åk 6

22/3 prao åk 4-5, kom ihåg att lämna in lappen.

Påskvandring till Mossbrott.

Vecka 13 påsklov

Vecka 10

Måndag: idrott klass 4

Onsdag: idrott klass 5-6

Torsdag: engelska 4 glosor, 5 läsläxa, 6 arbetsblad (frågeord)

Fredag: matte; nomp 4+6, 5:ans grupp arbetsblad

Vecka 10-12 – vi läser en kvart om dagen! Kom ihåg att fylla i läsbladet.


bottom of page