top of page

Hembrev 4-6 vecka 21


Hej, veckorna går fort nu när våren äntligen är här. Denna vecka har eleverna haft förhör på frihetstiden och det kommer vi att gå igenom nästa vecka. Då finns också tid att visa sina kunskaper muntligt. Vi ska se klart en film som handlar om den gustavianska tiden med Gustav III och den tidens mode. Vi fortsätter att jämföra då och nu och hitta likheter och skillnader.

I svenska har gul klass arbetat med satslära och tränat på att hitta subjekt och prediakt i meningar. Nästa vecka ska vi vara språkdetektiver och fokusera på särskrivningar; en sjuk sköterska eller en sjuksköterska?

På måndag förmiddag samlas vi hela skolan och förskolan i gult klassrum för genrep inför skolgårdsfesten. Då kommer också 6:orna att spela upp Hamlet på engelska.

vecka 21

måndag: 4 idrott på skolan, morgonsamling 10.00

tisdag: klass 6 besöker Alléskolan - ta bussen på morgonen, Anna möter upp där, vi äter lunch innan vi åker tillbaka till Önum. Elevforum 10.00

onsdag: 5-6 idrott på skolan, skolgårdsfest 18-20

torsdag: klass 4 engelskläxa

fredag: 4:ans mattegrupp tabeller i läxa, prao klass 6, 3:or på besök, yoga med Madeleine K

Vi påminner om att lämna in val till vad du vill dag 1/6.

Vi önskar er alla en fin pingsthelg! Helena, Ulrika, Moa och Anna


bottom of page