top of page

Hembrev 4-6


Hej!

Januari är snart till ända och sakta ser vi ljuset komma tillbaka, härligt!

I onsdags var vi iväg på en skridskodag i Lidköping där vi åkte i den ”nya” arenan och även hade möjlighet att åka ute på bandyplanen. Det var många trötta ben och fötter efter dagen som avslutades med att vi fick titta på när svenska landslaget i bandy tränade inför VM. En härlig dag med mycket gemenskap och rörelse.

Vi förbereder oss nu i svenskan inför de nationella proven med skriv- och läsuppgifter av olika slag. Även 4-5:or gör dessa uppgifter på sin nivå då det är viktigt att träna många gånger på de olika delarna. Vi har arbetat med bl.a. att skriva och läsa faktatext samt svara på frågor. De har även skrivit instruktioner till en lek som vi sedan kan använda på raster och pulspass.

I engelskan har åk 6 börjat med ett skrivprojekt som heter The Magic door. Det är ett styrt skrivarbete i nio kapitel som kommer att mynna ut i en ”bok”. De har verkligen gått in i detta med stort engagemang och det är härligt att se!

Åk 5 kommer nästa vecka att få påbörja ett läsprojekt i engelska utifrån Roald Dahls bok The Magic Finger.

Klass 4 kommer att arbeta med ”The book about me” fram till lovet.

v. 5

m. idrott åk 4

ti.

o. idrott åk 5-6, bad åk 4!!

to.

f. 5-6 maläxa, åk 4 – nomp

Ha en bra helg!

Anna, Helena och Ulrika


bottom of page