top of page

Hembrev 4-6


Hej på er!

Hoppas att ni klarat er utan benbrott eller andra skador i det väglag som varit under veckan!

I no:n har vi arbetat i grupper med olika energikällor; vindkraft, vattenkraft, solenergi, biobränslen, geotermisk energi, kärnkraft och fossila bränslen. Varje grupp har ansvarat för en energikälla och uppgiften var att ta reda på fakta, t ex hur den fungerar, var den finns och vad den används till. Man skulle också ta reda på för- och nackdelar. Efter lovet redovisar vi för varandra. V.9 blir det förhör på området ”Värme och energi”. För att träna inför detta kan man titta på filmer (Helenas filmer) och läsa i ett texthäfte och no-bok. Här är målen:

Du ska kunna:

- förklara vad värme är

- ge exempel på material som leder värme bra/dåligt

- veta på vilka tre sätt värme kan spridas

- förklara hur isbjörnar och fåglar klarar stark kyla

- ge exempel på olika energiformer

- ge exempel på energiomvandlingar

- känna till energiprincipen

- ge exempel på olika energikällor

- diskutera de olika energikällornas för- och nackdelar

- skilja på förnybara och icke förnybara energikällor

- känna till vad man menar med växthuseffekten

De nationella proven för åk 6 i svenska är avklarade och nästa ämne på tur är engelska, v.15.

Åk 5 har börjat med ett nytt område i matematiken: Bråk. Vi lär oss bl a hur man skriver tal i bråkform, hur man kan skriva ½ på olika sätt, storleksordna tal i bråkform, räkna ut hur mycket en viss del av något är, t ex 2/5 av 15 och hur man skriver olika bråktal i decimalform.

Åk 6 har arbetat med våra räknesätt och det binära talsystemet, något som var nytt för alla men som de flesta tyckte var ganska enkelt när de väl lärt sig. Idag har vi gjort en mattediagnos och det visade sig att vi behöver träna mer på uppställning – multiplikation samt kort division.

På onsdag i v.8 är det utelektioner mellan 8:20-13:00. Ta med kläder efter väder! 6:or har språkval i Vara som vanligt på morgonen!

V.8

M: 4 idrott.

Ti:

O: 5-6 idrott, utelektion

To:

F: nompläxa, engelskaläxa

Vi önskar er ett härligt sportlov!

Anna, Ulrika och Helena


bottom of page