top of page

Hembrev 4-6


Hembrev v. 12

Hej!

Nu går veckorna fort och vi är redan i mitten på mars. Nästa vecka är det lite schemabrytande aktiviteter som är bra att ha koll på. På tisdag ska vi vara i skogen mellan 8.20–13.00. Vi kommer att äta där och därför undrar vi om ni kan skicka med era barn en vattenflaska, djup tallrik och bestick? Det är också viktigt att man är klädd för att vara ute en hel dag, så kläder efter väder.

På torsdag är det ”Rocka sockor-dagen”. FN har utlyst den 21/3 till Världsdagen för Downs syndrom och då rockar vi extra mycket! Att rocka sockorna är enkelt! Genom att ta på oss olika strumpor hyllar vi olikheter och slår ett slag för alla människors lika värde och rättigheter. Tillsammans kan vi förändra människors attityd och se till att alla är välkomna i vårt samhälle!

v. 12

m. idrott åk 4

ti. Skogsdag, bra kläder, vattenflaska, tallrik och bestick

o. idrott åk 5-6

to. Rocka sockor!

f. eng-läxa 4,5,6- glosor, Nomp – ma 4,5,6

Ha en bra helg!


bottom of page