top of page

hembrev 4-6


Hembrev v 15

Denna vecka har vi haft flera besök. I måndags hade vi besök av elever från SFI i Vara som berättade om sig själva och om deras nya liv här i Sverige. I går var polisen här och berättade om sitt arbete och eleverna fick möjlighet att ställa frågor. Många bra och relevanta frågor kom upp! Vi fick också provsitta polisbilen, höra sirener och titta på deras utrustning.

På måndag och onsdag har åk 6 nationella prov i engelska. Det kan vara bra att ha med någon extra frukt eller smörgås för att fylla på depåerna mellan proven. Detta gäller endast måndag då det bara är ett delprov på onsdag.

v. 15

m. NP – åk6, idrott åk 4

ti.

o. NP – åk 6, idrott åk 5-6

to. Påskvandring åk 4 Vara kyrka, SO-förhör – lag och rätt.

f. Påskpromenad, matsäck och man får gärna klä ut sig om man vill!

Ha en bra helg!

Anna, Helena och Ulrika


bottom of page