top of page

Hembrev 4-6


Hej!

Tiden går fort, vi har redan gått en fjärdedel av den här terminen. 6:orna har gjort de nationella proven i svenska, bra jobbat! Nästa np är engelska, v.14.

Vi börjar närma oss slutet på perioden med Astronomi och veckan efter lovet är det dags för skriftligt förhör. Vi har arbetat med alla målen på olika sätt här i skolan. Man får gärna låna med sig en bok hem om man vill. Målen är att kunna…

… berätta något om hur synen på världsbilden har förändrats.

… namnen på planeterna i vårt solsystem.

… förklara varför vi har dag, natt, månader och årstider.

… förklara hur solen, planeterna och månarna rör sig i förhållande till varandra.

… berätta om några egenskaper hos solen, jorden och månen.

… berätta om vilka Nicolaus Copernicus, Galileo Galilei, Jurij Gagarin, Lajka, Neil

Armstrong och Christer Fuglesang var och vad de är kända för.

… ge exempel på vad vi har för nytta av satelliter.

… berätta om olika sätt att mäta tid.

… förklara följande begrepp: geocentrisk världsbild, heliocentrisk världsbild, dygn, månad, år, skottår, årstid, jordaxel, planet, måne, sol, stjärna, satellit, omloppsbana, ljusår, big bang, universum, galax, Vintergatan, solsystem, vakuum, astronomi, astronom, teleskop, astronaut, kosmonaut, nebulosa, komet, meteor, meteorit, asteroid, krater, gravitation, tidvatten, månfaser, stjärnbild, norrsken

Idag har gröna klassen arbetat med grooming (när någon tar kontakt med barn under 15 år i sexuellt syfte). Vi såg en kort film där Nadja och William träffades på nätet och han fick henne att göra sådant som hon egentligen inte ville. Efteråt satt vi i smågrupper och diskuterade olika frågor med koppling till filmen. Det verkar som om att ni föräldrar har bra koll på vad era barn gör på nätet och de är tacksamma för att ni bryr sig om dem!

v.8

m: 4 - idrott Alléhallen

ti:

o: 6 - språkval, skridskodag i Lidköping (se separat info.)

to: NO-förhör, övernattning

f: 6 - språkval, fluorlack. 5 - munhälsolektion

Vi önskar er ett skönt sportlov!

Anna, Ulrika och Helena


bottom of page