top of page

Vecka 10 4-6:or

Hej, nu har vi avslutat vecka 9.

Denna vecka har vi arbetat med Norden och nordiska språk. Vi har lyssnat på danska och norska, finska och isländska och dansat disko med finska instruktioner. Alla elever har läst om ett land och skrivit ett faktablad. Detta har redovisats i grupp. I SO har vi börjat med geografi där vi fokuserar på kartan och namngeografi. Vi tittar på en serie som heter Geografens Testamente Norden som tar oss runt i Europa. www.seterrra.com är en bra sida för att träna på länder, städer m.m.

Studie- och yrkesvägledning- Mål

Skolan ska sträva efter att varje elev…

  • inhämtar tillräckliga kunskaper och erfarenheter som visar på olika valmöjligheter för att kunna ta ställning till frågor som rör den egna framtiden,

  • får en inblick i olika yrkens arbetsuppgifter,

  • får kännedom om möjligheter till fortsatt utbildning i Sverige och andra länder samt

  • stärks i sina drömmar och ser möjligheter.

Detta tänkte vi arbeta med under vecka 12 och då behöver vi er hjälp. Har ni möjlighet att komma och berätta om ert yrke? Känner ni någon som har ett spännande eller extra viktigt yrke? Vi tänkte korta informationer på 10-15 minuter. Hör av er! Tack!

Vecka 10

måndag: idrott klass 4

tisdag: studiedag – eleverna lediga

onsdag: studiedag – eleverna lediga

torsdag:

fredag: matteprov 4:or, kör, språkval 6:or

Trevlig helg! Ulrika, Helena och Anna

bottom of page