top of page

Hembrev 4-6

Hej!

Då var åter en vecka slut som har varit omvälvande för oss alla, med det som händer i världen på alla plan. Som ni säkert vet så har vi varit tvungna att ställa in vår resa till England som vi skulle åkt iväg på nästa vecka. Mycket tråkigt, men vi följer de rekommendationer och föreskrifter som ges av myndigheter och Vara kommun har gjort samma med deras inplanerade skolresor. Därför kommer vi på tisdag ha en dag med temat England med olika stationer och ämnen. Vi ska lära oss mer om det brittiska skolsystemet, fakta om engelskspråkiga länder, matte på engelska och Afternoon tea bl.a.

Femmorna har idag sett på filmer inför sitt kommande språkval, de har sett filmer om språken spanska, tyska och franska. Lappen ska lämnas in senast den 25/3!

v. 12

m. idrott åk 4

ti. English day!

o. språk åk 6, idrott åk 5-6, engläxa åk 6 – frågeord

to.

f. språk åk 6, Konserthuset åk 4,5,6, ma-läxa åk 5,6 – nomp, eng-läxa 5 läs en bok högt.

Samråd/föräldrarådsmöte 31/3 kl 18.00 på skolan. Denna träff kommer att handla om bedömningar och betyg. Välkomna! Denna inbjudan har även kommit på mail.

Ha en trevlig helg!

Anna, Helena och Ulrika

bottom of page