top of page

Hembrev Å-sidan april 20

Påskbrev till Å-sidans föräldrar.

Ett stort tack för ni har tagit corona på allvar. Barnen har varit så duktiga på handtvätt, nu kan de räkna till trettio både fram och baklänges. När vi får mat så håller vi händerna bakom ryggen. Lisa serverar oss och vi ställer disken på en vagn i matsalen. Ingen får vara i köket mer än serveringspersonal. Allt enligt folkhälsomyndigheternas rekommendationer.

Vårt påskfirande blir annorlunda i år. Vi ska sjunga, leka och festa tillsammans på förskolan.

Tågresan till Vänermuseet är inställd. Matsäcken ska vi fixa till en annan gång, den och tåget saknade barnen mest.

Barnen har sått och planterat, tomater och basilika än så länge. Vi har jobbat med djurens välbefinnande så nu har vi gjort fågelmatare, matat maskarna i komposten, satt upp fågelholk, matat myrorna i skogen och snart är insektshotellet klart. Det har blivit förenklat under arbetets gång.

Vi hälsar Gustav och Sigge välkomna till Å-sidan. Nu är de fem barn från 2015 på Å-sidan.

De andra skolas över på olika sätt till förskoleklassen.

Nu just jobbar vi med kort framförhållning i verksamheten och tar dagen som den kommer.

Påskdikt.

Det var en tidig påskafton när solen just gått upp.

En höna väcktes ur sin sömn av bondens galna tupp.

Hon riste sina fjädrar och rev sig mot en vägg.

En mask till frukost sluka hon, sen värpte hon ett ägg.

Glad Påsk från

Helena och Britt-Marie.

bottom of page