top of page

Hembrev v. 18

Hej!

Sköna maj väntar oss nästa vecka och med det en kortvecka med ledighet på fre 1/5. April har gått i en rasande fart med påsklov och många lediga dagar. Här i skolan är det som vanligt full fart med allt som ska hinnas med, innan terminen är slut även om det nu är lite annorlunda än det brukar.

Vi har i veckan lärt oss mer om tre nordiska författare - Tove Janson, Thorbjörn Egner och Astrid Lindgren. Vi har sett på film, skrivit fakta, läst böcker och diskuterat kring dessa. Författaren Thorbjörn Egner var ny för många och han har bl.a. skrivit böckerna “Klas Klättermus”, “Karius och Baktus” och “Folk och rövare i Kamomilla stad”.

På torsdag den 30/4 ska vi gå till Mossbrott och lära oss mer om Grön flagg och Allemansrätten. Vi grillar korv till lunch men man får gärna ta med en enkel fika om man vill, som vi tar på em.

v. 18 - skräpplockarvecka

m. bad åk 4, plocka skräp ute - oömma kläder

Ti. Vi röjer på skolgården - oömma kläder

o. idrott 5-6

to. Mossbrott, kläder efter väder! Ta med fika (om du vill) samt vattenflaska. Eng-läxa åk 5

f. Lov!

Ha en bra helg!

Anna, Helena och Ulrika

bottom of page