top of page

Hembrev 4-6

Hej!

Idag har vi sagt hejdå till Frida som flyttar till Åland i helgen. Vi önskar henne lycka till där!

I no arbetar vi med Hållbar utveckling. Vi lär oss att förstå och förklara begrepp som t ex näringskedja, näringsväv, producent, konsument, fotosyntes och växthuseffekt – många nya begrepp för de yngre eleverna men mer kända för de äldre. Vi ritar, läser, skriver, diskuterar och ser på film.

Vi har skickat hem enkäter till er föräldrar och elever i åk 6. Fyll i och lämna innan onsdag i nästa vecka, tack! Era svar och synpunkter är viktiga för oss!

Måndagen den 1 juni och onsdagen den 3 juni klockan 15-17 hälsar vi alla elever i åk 6 med föräldrar välkomna till Öppet hus i grönt och gult klassrum. Då finns det möjlighet att ställa frågor om det ni undrar över, titta på hur det gått med IUP-målen samt titta på de nationella proven i svenska, matematik och engelska. (Eftersom inte årets upplaga av proven i matematik och engelska har genomförts p.g.a. corona har vi gjort prov från tidigare år).

v.21

m:

ti:

o: idrott - Mossbrott, 4-5 - matteprov

to: lov

f: lov

Trevlig helg!

Anna, Ulrika och Helena

bottom of page