top of page

Hembrev v.37

Hembrev v. 37

Så har ännu en vecka passerat i rasande tempo.

Det börjar närma sig höstterminens utvecklingssamtal och i nästa vecka kommer ni få ut lappar med tider om detta. Vi har delat upp eleverna mellan oss lärare. Fyll i så många tider som möjligt och lämna tillbaka lappen så snart som möjligt till skolan. Så att vi kan försöka få ihop ett schema som fungerar för alla.

En extra påminnelse till er som hämtar era barn samtidigt som våra bussar kommer eller avgår, tänkt på att inte parkera på den parkeringsplatsen eller vid vägen. Vi har fått klagomål från busschaufförerna. De kommer med stora bussar och det är trångt när de ska svänga ut, de behöver hela ytan.

Just nu har vi härlig höstvärme här hos oss, men kolla gärna över era barns kläder så det finns kläder så vi kan vara ute i alla olika väder.

Vi kör en vecka till utan läxor sedan kommer vi starta igång med lite läxor.

På tisdag den 8 september har vi en GRETA-dag där vi arbetar i faddergrupper med vår värdegrund. Denna termin står trygghet i fokus.

Den 15 september kommer vi i skolan att ta skolkort.

Måndag:

Tisdag: GRETA-dag

Onsdag: Bad = Tigergruppen , Idrott på skolan = Lille Skuttgruppen, Idrott åk 3 på skolan.

Torsdag:

Fredag:

Trevlig helg!

bottom of page