top of page

v.39

Hej!

I onsdags hade vi en härlig dag på Mossbrott med ett Önumslopp där alla deltog och sprang eller gick runt spåret. Efter loppet fick alla medalj och Sara serverade smoothie och kex. Vi stannade kvar på Mossbrott resten av dagen och gjorde olika uppgifter i våra faddergrupper. Eleverna fick tillverka “oros” (mobiler) av naturmaterial och dessa ska sedan hängas upp på skolan. Sista lektionen fick de steka krabbelurer som åk 5 gjort smeten till som en uppgift i hemkunskapen. De smakade jättegott!

Det togs också skolfoto i tisdags och ni kommer senare att få möjlighet att köpa klassfoto, mer info kommer.

På måndag/tisdag fortsätter grupp ett att bygga sina bilar. Tänk på att ta med material om det behövs!

I början av nästa vecka kommer alla att få ett skriftligt läxförhör på träden de tränat på under veckan. Alla sexton träd kommer att vara med på förhöret och för att vara godkänd behöver man kunna minst sju av dem.

Nästa vecka är det studiedag för eleverna på fredag den 25/9

v. 39

m.

ti.

o. språkval åk 6, idrott åk 4

to. Idrott åk 5-6

f. Studiedag

Ha en fin helg!

Helena, Anna och Ulrika

bottom of page