top of page

Hembrev 4-6

Hej!

Oktober redan och bara tre veckor kvar tills höstlovet, tiden går fort! I torsdags hade vi en gemensam morgonpuls med alla på skolan och förskolan. Det är härligt att se all rörelseglädje.

I svenskan har vi arbetat med att skriva instruktioner och även tittat på en film om vikten att vara tydlig när man skriver för att någon annan ska förstå. Vi kommer framöver att arbeta med skönlitterära böcker och utifrån dessa göra olika uppgifter.

Vi kommer att ha ett föräldramöte för åk 4-6 tis den 20/10 kl 17.30. Alla avdelningar på Önums friskola har var sin dag så att vi inte överskrider gränsen för Folkhälsomyndighetens rekommendationer. Ni kan anmäla er till info@onumsfriskola.se så vet vi hur många som kommer. Välkomna!

v. 41

m.

ti.

o. engläxa åk 5 – glosor, idrott åk 4, årsmöte 18.30 - anmälan till skolan.

to. Idrott åk 5-6, engläxa åk 6 - läsläxa verb

f. maläxa Nomp -åk 4 , 5, 6, engläxa åk 4- frågeord

Ha en bra helg!

Anna, Helena och Ulrika

bottom of page