top of page

Hembrev 4-6

Hej!

I morgon avslutas vår läsvecka. Vi påminner om att man gärna får klä ut sig till en bok- eller sagofigur! I måndags var Pettson och Findus här och invigde läsveckan och under veckan som gått har vi fokuserat extra på läsning och räknat antal lästa sidor i varje klass. Det ska bli spännande att se resultatet!

I no:n har vi arbetat med att planera, jämföra och dokumentera undersökningar. Vad är viktigt att tänka på för att man ska få ett rättvist resultat? Vi har arbetat i helklass och mindre grupper och sedan har var och en fått visa sina kunskaper. Vi avslutar den här terminen med att lära oss mer om magnetism och elektricitet.

Höstens röjardag är inställd men på tisdag har vi en GRETA-dag som Elevforum ansvarar för och då vi kommer att hjälpas åt att kratta löv samt arbeta med diskrimineringsgrunderna. Är det någon som kan tänka sig att låna ut en skottkärra den dagen så är vi tacksamma! Märk den i så fall med namn och ställ den på skolgården senast tisdag morgon!

v.47

m:

ti: GRETA-dag

o: 4 - idrott, 6 - språkval

to: 5 - matteprov, 6 - engelskaläxa

f: 4 - engelskaläxa, 6 - matteläxa, språkval

Trevlig helg!

Martin, Anna, Ulrika och Helena

bottom of page