top of page

Hembrev v. 47

Hej!

Så har ännu en vecka passerat i rasande fart. Nu är det bara 5 veckor kvar tills det är jullov.

Under veckan som gått har hela enheten haft barnböcker och läsning i fokus. Som uppstart till detta var Pettson och Findus på besök och invigde läsveckan.

Alla klasser på skolan fick i uppdrag att räkna antal sidor de läser under veckan så att vi tillsammans kan räkna hur många sidor vi har läst under veckan. Vi har lärt oss mer om olika barnböcker och olika författare. Vi har läst olika böcker, kollat på små filmsnuttar från olika kända barnbokskaraktärer och lärt oss lite fakta om olika författare.

I fredags avslutades läsveckan med att Prussiluskan och Pippi Långstrump kom på besök. Prussiluskan kontrollerade om vi kunde multiplikationstabellen och kom fram till att alla elever kunde den bra men att Pippi verkligen behövde träna lite extra. I fredags på skolan kunde man se Harry Potter, Kråkan, Ronja Rövardotter, Pikachu, Madicken och många fler sagofigurer. En riktigt rolig dag i barnböckernas tecken. Vi kan stolt meddela att eleverna på skolan tillsammans har läst 7067 sidor! Bra jobbat!

Höstens röjardag är inställd men på tisdag har vi en GRETA-dag som Elevforum ansvarar för och då vi kommer att hjälpas åt att kratta löv samt arbeta med diskrimineringsgrunderna.

Eftersom det är GRETA-dag på tisdag och vår läxgenomgång kommer utebli har vi bestämt att vi pausar läsläxan en vecka men det kommer var nomp-läxa som vanligt.

Åk 1

Måndag: Läsläxa med till skolan. Matteläxa klar.

Tisdag: GRETA-dag på skolan. Ny matteläxa, Nomp.

Onsdag: BAD- Lilleskutt

IDROTT- Tiger

Torsdag: Skogen

Fredag:

Åk 2

Måndag: Läsläxa med till skolan. Matteläxa klar.

Tisdag: GRETA-dag på skolan. Ny matteläxa, Nomp.

Onsdag: BAD- Lilleskutt

IDROTT- Tiger

Torsdag: Skogen

Fredag:

Åk 3

Måndag: Läsläxa med till skolan. Matteläxa klar.

Tisdag: GRETA-dag på skolan. Ny matteläxa, nomp.

Onsdag: Idrott i Bygdegården, ta med inomhusskor.

Torsdag:

Fredag:

bottom of page