top of page

Hembrev 4-6

Hej!

Nu går veckorna fort, bara två och en halv vecka kvar till skolavslutning och sommarlov!


I svenskan har vi arbetat med att utveckla texter med hjälp av beskrivande ord. Vi har tillsammans tittat på hur man kan göra för att få en text mer utvecklad och intressant för läsaren. Eleverna har fått träna på att utveckla en enkel text med hjälp av beskrivande ord.


Vi har även arbetat med hur man slår och hittar i en ”vanlig” ordlista då detta verktyg kanske inte används så mycket av den yngre generationen idag. Här ser vi att det är viktigt att kunna alfabetet och alfabetisk ordning.


På tisdag får vi besök av Jecko och Jessie som ska roa oss under förmiddagen. Vi ser fram emot många glada skratt.


Vecka 21 och 22 är det idrott på skolan.


V. 21

m. Besök av Jecko och Jessie, lämna in läsprotokoll.

ti. NO-prov

o. idrott åk 4, språkval åk 6

to. idrott åk 5-6

f. språkval åk 6, gul klass – lämna in lapp med goda gärningar.


Ha en bra helg!

Anna, Helena, Sofia och Ulrika

Comments


bottom of page