top of page

Hembrev 4-6

Hej!

Nu är hösten här och som ni vet så flyttade vi Önumsloppet igår på grund av dåligt väder. Jag tror vi alla tyckte det var skönt att få vara inomhus igår då det blev en hel del regn. Vi hade en härlig pic-nic stund i klassrummet med lite tända ljus och mys. Vi kommer att köra Önumsloppet nästa torsdag istället (23/9) men då äter vi lunch på skolan.

I onsdags var tandvården här och hade munhälsovårdslektion med åk 5, och åk 6 fick flourlack på sina tänder.

Vi har nu kommit i gång med våra grupper som vi har som nyhet denna termin. Eleverna är uppdelade i fem olika grupper med 8–9 elever i varje. Varje grupp har under veckan fem olika pass av följande ämnen – engelska, svenska, slöjd, matematik och arbetspass. En stor förmån att i små grupper få möjlighet att nå alla och utveckla kunskaper på en högre nivå.

Ha en bra helg!

Anna, Helena, Sofia och Ulrika

V 38

m. idrott åk 5, ma-prov åk 6

ti. ma-test åk 4, idrott åk 4, språkval + idrott åk 6

o.

to. Önumsloppet, idrott åk 6 + åk 5 Linden

f. språkval åk 6, ma-läxa åk 5 - träna till provet på måndag v.39

Comments


bottom of page