top of page

Hembrev 4-6

Hej!

Hösten är på ingång och bara två veckor kvar till höstlov/läslov. Numera kallas ju lovet vecka 44 för läslov som en del i att inspirera till läsning. För att få ett läsflyt och lust att läsa behöver elever bli inspirerade och motiverade till läsning. Vi arbetar dagligen i skolan med läsning på olika sätt bl.a. via högläsning eller egenläsning. Vi har nyligen arbetat med lässtrategier och sett på filmer som visar på hur man kan bli en god läsare och ta sig an en text på olika sätt. Så ta tillfället i akt och ha en läsvecka hemma och kanske göra ett besök på biblioteket.

v. 42

m. idrott åk 5, matteprov åk 6

ti. idrott åk 4 och 6, språkval åk 6

o. engläxa – alla 5-6:or

to. Idrott åk 6 + 5 Linden, ma-test åk 4

f. språkval åk 6, engläxa åk 4, quizletläxa – blodet Helena7107


Ha en bra helg!

Anna, Sofia, Helena och Ulrika

Comentarios


bottom of page