top of page

Hembrev 4-6

Hej på er!


Vilken härlig vecka vi har med mycket solljus. I fysiken arbetar vi just nu med ljus - vi lär oss bl a vad ljus är, hur ljus breder ut sig, hur skuggor bildas, vilka färger ljuset består av, hur vi kan se... Vi gör olika undersökningar och tränar på att dokumentera dem i text och bild. Tisdag v.13 blir det prov på områdena värme, ljud och ljus.


Förra veckan skrev vi om att vi fått inbjudan till klassfotbollen som kommer att spelas i Larv den 21-22 maj. För att åk 4 och 5 ska kunna vara med behövs det föräldrar som ansvarar för detta. Åk 6 har en ansvarig förälder som fått information om vad som gäller.


Snart är det dags för majblommor. Bifogar ett dokument med instruktioner om hur man gör om man vill sälja! Senaste anmälningsdag är torsdagen den 17 mars. Försäljningen startar den 1 april.


På tisdag kommer äntligen vår kub och arbetet med rätten till utbildning drar igång på riktigt. Mer information och bilder kommer finnas på hemsidan.

v. 11

m: 5 - idrott

ti: 4 - idrott, 6 - idrott, språkval

o: engelskaläxa (Ulrikas grupp)

to: 5 - idrott (Lönnen), 6 - idrott

f: 4 - matteprov, kap 2, 5-6 matteläxa (arbetsblad), engelskaläxa (Annas grupp) 6 - språkval

Trevlig helg!

Anna, Ulrika, Sofia, Max, Alfred och Helena

Comments


bottom of page