top of page

Hembrev 4-6

Hej!

I onsdags hade vi en “Världen-dag” med schemabrytande aktiviteter. Under dagen lärde vi oss bl a mer om ekosystem och biologisk mångfald och hur det kan vara att studera i USA. Vi jämförde fyra olika länder (de länder som var representerade i skollunchen) och under en lektion fick man själv välja vad man ville fördjupa sig i. Åk 6 hade hkk hela dagen och ansvarade för skollunchen till alla skolans elever och personal. Vi bjöds på mat från olika länder och kunde sitta ute och äta i det fina vädret.

På måndag vecka 17 och 18 får vi besök av kursdeltagare från England. De kommer att vara i Mossbrott på förmiddagarna, äter lunch i skolan och går sedan en rundvandring där de blir guidade av elever i åk 6 v.17 och av elever i åk 5 v.18. Ett fantastiskt tillfälle för våra elever att träna på att använda sina språkkunskaper!


Kuben har nu fyllts på med arbeten och den är öppen på eftermiddagarna. Kom gärna in och titta!

Vi påminner om röjardagen imorgon lördag! Hoppas att ni kan vara med en stund och göra vår skolgård fin!

v.17

m: 5 - idrott

ti: 4 - idrott, 6 - språkval, idrott

o: 5 - matteprov kap.3

to: 6 + 5 (Linden) - idrott

f: engelskaläxa, 6 - språkval, nomp


Trevlig helg!

Arbetslag 4-6

Comments


bottom of page