top of page

Hembrev 4-6

Hej!

Hösten står för dörren och som alltid så är det Önumslopp i september. I onsdags genomfördes det, alla kämpade hårt och sprang eller gick varvet på Mossbrott. Vid målgång belönades man med medalj vid målgång. Vi hade en härlig dag i skogen och hann även med svampplock och kojbygge.

Sofia har denna vecka varit i klasserna och pratat om GRETA och eleverna har också fått göra Skoltempen här i skolan. Vi tittade också på lilkabehandlingsplanen som är vår plan mot diskriminering och kränkande behandling. I denna plan finns även skolans främjande och förbyggande insatser för en trygg, respektfull och demokratisk skola.

https://www.onumsfriskola.se/_files/ugd/800129_44199ee95b5d46fa98eba64022b16ae1.pdf

Nästa vecka är det studiedag på torsdag så då är alla elever lediga.

v. 38

m.

ti. idrott åk 6 + språkval

o. ma-prov åk 5-6 kap 1, idrott Linden

to. Studiedag

f.


Ha en fin helg!

bottom of page