top of page

Hembrev 4-6

Hej!

Första advent på söndag och nu går vi in i årets sista månad. Denna vecka har vi fokuserat lite extra på klassiska sagor och lärt oss mer om bl.a. H C Andersen. Vi avslutade sagoveckan med en morgonsamling med film och sagogåtor. Britt-Marie var hos oss igår och berättade sagor för eleverna, mycket uppskattat!

Np för åk 6 har startat och nu är taladelen i svenska genomförd. Nästa vecka är det matematik och kommande vecka engelska.

Eleverna vill ha en adventskalender i klassen och vi kör en favorit i repris i år igen, bildkalender. Skicka eller maila ett kort på era barn när de är ungefär i åldern 2–5 år. De får givetvis med sitt kort hem igen. Vi kommer sedan att lägga dem i kuvert och dra ett barn varje dag. Så kul att se om vi kan känna igen varandra som små.

De som vill ta med ett ljus att ha på bänken får gärna göra det, men tänk på att det ska stå stadigt och inga doftljus!

v. 48

m.

ti. språkval, idrott åk 6

o. idrott Linden, bad – Rowan, Anton, Liam F, Lizette, Savannah, Leia, Lykke, Alfons, John, Oskar, Victor S, Esther och Alfred.

to. Idrott Lönnen, Hälsoförmiddag 9-11 på skolan

f. språkval


v. 49

So-prov 8/12


Ha en fin helg!

Arbetslag 4-6

ความคิดเห็น


bottom of page