top of page

Hembrev 4-6

Hej!

Ännu en vecka gjord och bara två veckor tills det är sportlov, oj vad tiden går fort!

I veckan har vi i Linden arbetat med nationella minoritetsspråk i Sverige och på olika sätt fördjupat oss i de olika språken. Vi har läst texter, sett på filmer och parvis gjort en PowerPoint om ett språk som de idag har redovisat för varandra. De officiella minoritetsspråk vi har i Sverige är finska, meänkieli, romani-chib, jiddisch och samiska.

Lönnen har fortsatt sitt arbete om Norden och språk i Norden. Eleverna har skrivit faktatexter om de olika länderna och redovisat för varandra. Vi har också tränat på att skriva brev och tittat på vad som är typiskt för den texttypen.

På måndag ska åk 4–6 åka till Konserthuset för att lyssna på en konsert med Vägus.

Ulrika är på kurs i Finland mån – tors.

V. 5

m. Konserthuset.

ti. Idrott åk 6, språkval

o. Idrott Linden

to. Idrott Lönnen

f. språkval, engläxa 4,5,6 – glosor, no-förhör

Vecka 6 är det matteprov för alla.


Ha en bra helg!

Arbetslag 4–6

Comments


bottom of page