top of page

Hembrev 4-6

Hej!


Våren är här men vintervädret är tillbaka. Tänk på att ta på kläder efter väder för att slippa frysa eller bli blöt.


I matten tränar åk 4 på att omvandla längdenheter - mm, cm, dm, m och mil. Åk 5 lär sig att göra undersökningar och visa resultatet i diagram samt beräkna medelvärde, typvärde och median. Åk 6 arbetar med procent och lär sig bl a olika metoder för att räkna ut hur mycket en vara kostar om den höjs eller sänks med t ex 15%.


På tekniken lär vi oss mer om datorns olika delar och tränar på att förklara begrepp, t ex internminne, hårddisk, processor, server, molnet och fibernät.


Nästa vecka är det dags för de skriftliga delarna av det nationella provet i svenska för åk 6. Provet består av fyra delar och genomförs på tisdag och torsdag förmiddag. Ta gärna med ett litet mellanmål för att fylla på energin. OBS! Inget språkval eller idrott för åk 6 denna dag!


På fredag kommer Albert från Sparbanken till åk 6 och pratar om vad man gör på banken. Eleverna kommer att få olika uppgifter inom ekonomi att arbeta med. Vi tänker att övriga får hänga med på något liknande på so-lektionerna.

v.11

M:

Ti: 6 - NP svenska

O: Linden - idrott

To: 6 - NP svenska, Lönnen - idrott

F: 6 - språkval

v.12

Ti: matteprov åk 5 (kap.2 - procent, statistik, sannolikhet), åk 6 (kap 2 - procent)

Vi önskar er en fin helg!

Arbetslag 4-6

Commentaires


bottom of page