top of page

Hembrev 4-6

Hej! 

Nu är vi igång och ser fram emot vt –24. Den här veckan har vi startat upp tema Rymden och det har vi arbetat med i flera ämnen. Vi har lärt oss om bl.a. vårt solsystem, vetenskapsmän, norrsken och om människan i rymden. Vi kommer att återkomma till detta tema flera gånger under terminen.  

Nästa vecka börjar vi med läxor i de olika ämnen och ge oss gärna feedback på hur det fungerar. Vissa läxor är digitala och vissa kommer i pappersform. När de får glosor så vill vi oss att man tränar både på uttal, förståelse och stavning av ordet.  

Eleverna har fått med sig en lapp med stjärnbilder hem så gå gärna ut och titta om ni kan se någon/några. 

Träna gärna klockan hemma med era barn då vi ser att många tycker det är lite klurigt! 

 

v. 3 

m.  

Ti. Åk 6 - språk, idrott, 4-6 Lönnen idrott 

o.  

To. Idrott 4-6 Linden, åk 5-6 eng – glosor  

f. åk 6 - språk, åk 4 eng – glosor och 4,5,6 ma – klockan  

 

Ha en bra helg! 

Anna, Johannes, Sofia och Ulrika 

Comentarios


bottom of page