top of page

Hembrev 4-6 vecka 16

Hej!

Den här veckan har vi avslutat arbetsområdet ekonomi i so. Vi har jämfört länder i världen utifrån folkmängd, areal, BNP, rent vatten och läskunnighet. Genom att placera oss på rätt ställe i ledet kunde vi göra olika slutsatser. Ett stort land med stor befolkning och låg BNP och ett annat land, litet till yta och folkmängd, men mycket hög BNP per person. Intressanta diskussioner och kloka tankar! Vi kommer att arbeta vidare med etik och källkritik kommande veckor.

Vecka 16

Tisdag: språk + idrott klass 6

Onsdag: engelskaläxa glosor 5-6 Ulrika chapter 9A

Idrott Linden

Torsdag: idrott Lönnen

No-läxa fåglar Quizlet helena7107

Fredag: språk klass 6

Engelska klass 4 polite phrase

Engelska 5-6 Anna chapter 16 Quizlet

Hkk Lönnen klass 6 9.30-13


Vecka 17

Tisdag: NP matte klass 6

Onsdag: matteprov 4-5 – idrott Linden

Torsdag: NP matte klass 6 – idrott Lönnen


Trevlig helg! Arbetslaget 4-6

Comentarios


bottom of page