top of page

Hembrev 4-6 vecka 43

Hej!

I so arbetar vi med geografi och Sverige. Vi lär oss placera alla de 25 landskapen med stöd av väderstreck och bh och Vänern och Värmland... be era barn förklara. Seterra är ett bra redskap för att träna på detta och vi använder oss också av våra kartböcker. Götaland och Svealand har vi klarat av och nästa vecka tar vi oss an Norrland. I Geografens Testamente Sverige tar Holger och Mortensen oss med ut på en spännande resa runt om i Sverige, bland annat till Lagerhuset i Vara.

Vecka 43

Tisdag: FN-dagen – 9.10 samling skola + förskola. Språk och idrott för klass 6. Idrott för Lönnen. Kläder, skor, handduk, tvål!

Torsdag: Vaccination klass 5. Engelskaläxa för alla, 5-6 tala, 4 alfabetet. Idrott för Linden. Kläder, skor, handduk, tvål!

Fredag: Språk klass 6. Halloweendisco sista lektionen.

Vecka 44 - läslov - ledigt från skolan under hela veckan. Alla elever får ett program från Vara kommun.

Röjardag på skolan 11 november.

Trevlig helg önskar arbetslag 4-6

Comments


bottom of page