top of page

Hembrev 4-6 vecka 46

Hej!

Nästa vecka kommer vi uppmärksamma att Emil i Lönneberga fyller 60 år genom att arbeta med Astrid Lindgren i svenska. Vi samlas också för en morgonsamling där vi sjunger Emilsånger tillsammans.


De nationella proven för klass 6 inleds med svenska. Dessa prov prövar förmågan att redogöra och samtala och är inget som man ska läsa på eller förbereda hemma. Vi kommer att ha en förberedande lektion tillsammans på måndag och sedan görs proven på onsdag eftermiddag. Dessa prov genomförs i grupper om tre.


Vi påminner om morgondagens röjardag på skolan 10-13. Medtag kratta och skottkärra om du har. Klasserna tävlar även i år och vinnande klass får en överraskning. I våras var det Linden som tog hem priset!

Vecka 46

Måndag: Förberedelselektion NP 6 sv

Tisdag: Morgonsamling Emil 9.10 - språk och idrott klass 6 - idrott Lönnen

Onsdag: NP sv, matteprov 5-6:or

Torsdag: idrott Linden, matteprov 4:or - läxa Livskunskap Lönnen

Fredag: engelska glosor klass 4 quizlet AnnaL70 A road trip...

Trevlig helg önskar arbetslaget 4-6

Comments


bottom of page