top of page

Hembrev 4-6 vecka 6

Hej!

Idag har vi sett på film och fyllt i fakta om islam. Vi har de senaste veckorna arbetat med alla tre syskonreligionerna, kristendom, judendom och islam. Nästa vecka kommer vi att jämföra dessa tre. Vilka likheter kan vi se och vilka skillnader? Vad är viktigt i livet och vad händer när vi dör? Vilka högtider firas och varför? Ökade kunskaper ger oss större möjlighet att förstå varandra.


Lönnen har haft läsläxa v. 3-5. De som inte har lämnat in sitt läsprotokoll tar med det på måndag. Om lappen är borta kan man bara skriva hur det gått på ett annat papper. Vi har pratat om vikten av att kunna läsa och en kvart om dagen ger gott resultat och förhoppningsvis trevliga lässtunder!


En vecka kvar till ett efterlängtat sportlov - vecka 7 lov


23/2 - skridskodag med matsäck


8/3 - studiedag = lov

Vecka 6

Må: Lönnen: lämna in läsläxan från v. 3-5

Ti: språk och idrott för klass 6, matteprov Lönnen

On: matteprov Linden, idrott Linden, fluorskölj 6:or

To: idrott Lönnen, skolsköterskan på skolan

Fr: språk 6:or, svenskläxa: veckans ord

Trevlig helg önskar hela arbetslaget 4-6

コメント


bottom of page