top of page

Hembrev ifrån Spindelnätet.

Hejsan! Nu har vi redan gått in i mars månad och med det hoppas vi på lite varmare vårväder. Mars inleds som ni vet om med 2 studiedagar, 11-12 mars. Vi vill påminna er om att försöka hålla de deadlines som blir i och med inlämnande utav lovlappar. Detta för att vi ska kunna planera verksamheten på bästa sätt med allt som det innebär.


Från och med denna veckan har vi även gått tillbaka till de gamla rutiner med öppningen och stänging på fritids, så vid lämning innan 06:30 lämnas barnen på stubben och efter 06:30 lämnas barnen på fritids. Vid hämtning efter 16:30 hämtas barnen ute på förskolegården. Vi har även infört fritidsgrupperna igen där vissa barn är antingen ute och leker eller går till bygdegården för diverse lekar, en grupp är inne och får chansen att lära sig och utveckla sina kunskaper kring användandet av datorer och Ipad, och sista gruppen är inne och har skapande och pyssel.


Vi håller tummarna nu för att våren kommer snart med varmare väder.


Hälsningar Karl, Jimmie, Johannes, Lisa, Camilla, Hanna.
Comments


bottom of page