top of page

Hembrev Stubben oktober

Hej! 4/10-21

Vi vill hälsa våra senaste inskolningar välkomna till Stubben, Valentino och Hugo.

Nu är hösten här och vi njuter av vattenpölar och färgglada löv.

En liten påminnelse om att förskolan stänger kl. 13.00 på torsdag i denna vecka och helt stängd på fredag, detta p.g.a. kompetensutveckling.

Det kommer att vara ett föräldramöte den 27/10, mer info. kommer om detta senare.

Nu har vi kommit så långt med “Tyra” att alla har fått en inloggning. En del har även fått ett inlägg men detta för att vi personal håller på att öva oss lite. Detta kommer att ske mer kontinuerligt framöver. Vi vill inte att ni lägger in något i appen, tex. schema, utan vi säger till när det är dags för det.

Eftersom vi har haft många sjuka barn så har vi valt att skjuta på vår Babblauppstart men i denna vecka kommer det att ske. De flesta barn har även målat var sin Babblare, de sitter på vår vägg. Ett av vår sk-mål (systematisk kvalitetsarbete) kommer att kretsa kring Babblarnas färger och färgtecken. Vi har även gjort våran miljö lite inspirerad. Det känns som vi har ett roligt tema, barnen känner igen sig och är med på tåget.

Är det något ni funderar på så är det bara att fråga.

Moa Gittan Lisa Ulrika

bottom of page