top of page

Hembrev v. 35 4.6

Hej!

Nu har vi kommit i gång med första hela skolveckan och arbetet flyter på bra. Denna vecka har vi ägnat tid åt att lära känna varandra och starta upp arbete i de olika ämnena. Vi har bl.a. arbetat med att förbereda en muntlig presentation (Linden), skrivit berättelse om en öde ö (Lönnen), talaövningar i engelska (åk 4) och temaskrivande i engelska (åk 5-6). I no:n har vi lärt oss mer om vad man ska tänka på när man gör experiment för att de ska visa ett rättvist resultat.

Igår var Anna och Lisa samt fyra elever i Stockholm och redovisade arbetet om Kuben och fick ett diplom.

Nästa vecka kommer vi också att börja med utvecklingssamtal och era barn får med sig en lapp tillbaka med vilken tid ni är välkomna. Vi kommer under samtalet att titta på de skriftliga omdömena sedan i våras, sätta nya mål för terminen och prata om hur era barn trivs i skolan.


Np för åk 6 kommer att genomföras på följande tider och dagar:

V. 45-49 Tala – sv, eng, ma

14/3 och 16/3 Np svenska

28/3 och 30/3 Np enegelska

25/4 och 27/4 Np matematik

Dessa dagar beviljas ingen ledighet.


Vi kommer under hösten att ha ett stort fokus på läsning i klasserna då vi vet hur viktigt det är att ha en god läsförståelse och kunna läsa olika slags texter.


v. 35 tema Jord och Jordbruk!

m.

ti. idrott åk 6, språkval

o. idrott Linden

to idrott Lönnen

f.


Ha en fin helg!

Comments


bottom of page