top of page

Hembrev vecka 15

Hej!

Denna vecka har vi läst och lärt om Läckö slott och Magnus Gabriel De la Gardie. Han var en stor favorit för 1600-talets drottning Kristina som gav honom många gåvor. Med hjälp av Google maps kunde vi snabbt resa dit och besöka slottet. Hur var det att vara adelskvinna och man under denna tid? Vilka skillnader kan vi se och finns det några likheter? Hur var det med kärleken? Vi kommer att ha ett skriftligt förhör på stormaktstiden vecka 17. Vi har också tränat på 12 begrepp på quizlet och dessa förhörs på torsdag. www.quizlet.com Sök på AnnaL70 och Stormaktstiden1.


Hur många lingon finns det i världen? Hur vill vi leva vårt liv? Vilka ska få synas? Hur är det med våra fördomar? Har vi några? Arbetet med GRETA pågår ständigt, under hela skoldagen och i alla ämnen och även när skoldagen är slut. Båda klasserna har sett filmen Hur många lingon finns det i världen. Eleverna har även fått med sig en enkät hem som handlar om fördomar. Ta en stund tillsammans och diskutera normer och värden och de fördomar som vi inte alltid ser.


vecka 15

onsdag: NP engelska klass 6 – idrott klass 4

torsdag: NP eng 6 – idrott klass 5-6 – So Quizlet AnnaL70 Stormaktstiden 1

fredag: nomp klass 5-6, ma-läxa 4 arbetsbladVi önskar er alla en fin helg! Sofia, Helena, Ulrika och Anna

Comentarios


bottom of page