top of page

Rastpedagog


Vi har tagit reda på hur vi fick rastpedagoger och vad de gör. Vi har tagit hjälp av rastpedagogen Johannes och ställt några frågor. Vi frågade Johannes hur vi fick rastpedagoger och det var för att de ville hitta på olika lekar på rasterna så de som inte har någonting att göra på rasterna. På måndagar är Hanna på tisdagar är Jimmie på onsdagar är det Stina på torsdagar är det Sofia och slutligen på fredagar är Johannes. Johannes säjer att det brukar vara många/jätte många som vill vara med och leka. Rastpedagogerna bestämmer själva vad det vill ha för lek Johannes brukar ha motorik och Sofia brukar ha färg lekar och andra pyssel grejer. Det är blandat med lekar och alla rastpedagoger jobbar på fritids utom Sofia. Rastpedagogerna har en rosa väst på sig och rast vakterna har gul så att man ska se vilka som är vilka.


bottom of page