top of page

4-6

Hej!

Första advent står för dörren, snön har fallit och nu hoppas vi på lite sol i helgen också! Denna vecka har åk 6 gjort NP i matematik och på torsdag nästa vecka är det dags för det sista muntliga provet som är i svenska.

I svenskan har vi tränat på att skriva berättelser utifrån ett givet ämne. Vi har även tittat på bedömningsanvisningar, exempeltexter och tittat på vad som ”gör” en bra text tillsammans. Eleverna har även tränat på skillnaden mellan de och dem och det kommer vi fortsätta att träna på framöver.

Det blir ofta blött och smutsigt på golvet inne denna årstid, så ta gärna med ett par tofflor eller inneskor om ni vill.

Viktiga datum framöver:

6/12 – Crazy Friday – kläd dig lite ”crazy” om du vill.

10/12 – trivselkväll med adventsmys – Välkomna! Se separat inbjudan.

13/12 – Lucia i Önums kyrka 08.30

17/12 – pysseldag på skolan – slut 13.00, julfest i Önums bygdegård 18.00

20/12 – sista skoldagen, alla elever slutar 11.00

v. 49

m. idrott åk 4

ti.

o. idrott åk 5+6

to. ma-prov åk 4

f. Crazy Friday, NO-läxa – åk 4+5+6 - quizlet – Kraft och rörelse

Ha en bra helg!

Helena, Anna och Ulrika

Comentários


bottom of page