top of page

Hembrev 4-6

Hej på er!


Idag har kören haft terminens första körövning. Alla i åk 4-6 som gillar att sjunga är välkomna att vara med. Temat för den här terminen är Disney till våren blir det konsert med låtar från olika disneyfilmer.


På no:n håller vi på att slutföra terminens biologiavsnitt. Vi lär oss bl a vad bakterier och virus är och hur de förökar sig och sprids, vad vaccin och antibiotika är och hur de fungerar. Andra begrepp som vi lär oss förklara är t ex nedbrytare, epidemi, pandemi, antikroppar, immun… Vi lär oss också om vad algblomning är, vad det kan leda till och varför Östersjön är extra utsatt.


Vi fortsätter att träna multiplikationstabellerna. Den här veckan har vi tränat extra på 7:ans tabell och nästa vecka fortsätter vi med 8:ans tabell. Då är det också dags för ett nytt tabellförhör. Förhoppningsvis kommer alla att förbättra sitt resultat från förra månaden!


Engelskaläxan och svenskaläxan (veckans ord) lämnas ut på måndag!


v.39

m:

ti: 6 - språkval, idrott

o: Linden - idrott

to: Lönnen - idrott

f: Engelskaläxa, svenskaläxa (veckans ord), 6 - språkval


Trevlig helg!

Arbetslag 4-6

bottom of page