top of page

Hembrev 4-6

Hej!

Ett tack till er som var här på föräldramöte i tisdags, alltid lika trevligt att träffa er och få berätta om vad vi gör. Ni är alltid varmt välkomna att hälsa på oss här i skolan när ni vill! Nu är det mitten på oktober redan och den här veckan har vi efter 30-årsfirandet v.40, haft en “vanlig” vecka. Vi påminner också om att kommande vecka är det studiedagar för eleverna måndag och tisdag och all verksamhet på förskola och skola är stängd.

I svenskan har vi börjat att arbeta mer intensivt med grammatik och nu fokus på stavning och meningsbyggnad. Eleverna kommer framöver få stavningsläxor med ord som de ska träna på.

v.42

m. studiedag - Lov

Ti. Studiedag - Lov

o.

To. Idrott Linden

Fr. Språkval åk 6

Ha en fin helg!

Anna, Ulrika, Sofia och Anders

Comments


bottom of page