top of page

Hembrev 4-6 vecka 9

Hej! 

Veckan avslutades med läsmys i faddergrupper. Vi samlades i klassrummen i blandade grupper från förskoleklass till klass 6. GRETA och läsande tillsammans! 


Klass 5 har idag sett en film om de språk som man kan välja i klass 6. De har fått med sig en språkvalslapp hem att fylla i. Denna lämnas in senast nästa fredag. Om ni vill titta tillsammans: https://urplay.se/serie/161123-valj-sprak Information från Skolverket: https://utbildningsguiden.skolverket.se/grundskolan/sprak-i-grundskolan/dags-for-sprakval  


Vi hälsar ny personal välkommen till 4-6:an. Eva Gustavsson som möter eleverna på idrotten samt som resurs, men även på fritids. Hedvig Ekman arbetar terminen ut som resurs i 4-6:an. Andra förändringar som är på gång är att Johannes går på föräldraledighet 1 mars och då kommer Alice Göransson (som har idrott nu) och Sofia ta över hans lektioner.  


Under veckorna framöver har vi veckans ord i läxa. Dessa ord ska man kunna stava rätt. Vi skriver orden varje dag i skolan och går också igenom vad som utmärker ordet, stavningsregler mm. Nästa vecka kommer orden från so-ämnet. 


Har du fyllt i enkäten från Skolinspektionen? En gång/barn? Bra jobbat! Stort tack för din insats

för vår skola! 

 

Vecka 9 

Måndag: hemkunskap klass 6 8.30-12.30 (se bilder från förra lektionen på hemsidan) 

Tisdag: språk + idrott klass 6, idrott Lönnen 

Onsdag: ta med din favoritbok till skolan 

Torsdag: skridskodag i Lidköping, ta med skridskor, hjälm, varma kläder, matsäck. Vi är tillbaka på skolan ca 12.45. Ingen idrott för Linden, utan de stannar på skolan sista lektionen.  

Fredag: språk klass 6, veckans ord 4-6. Matteprov klass 4. Klass 5 lämna in språkvalslapp. 5+6 lämna in lapp inför överlämning.  

 

Vi önskar er en fin helg! Sofia, Johannes, Ulrika och Anna 

Commenti


bottom of page