• Malin Johansson

Hembrev v.18


Hej alla förskolklassföräldrar!

Imorgon fredag åker F-klass tillsammans med 1-3 på småföreställningar på musikgymnasiet AMB hela förmiddagen.

På världsbokdagen den 23/4 var våra faddrar hos oss och läste olika berättelser för eleverna.

Vad roligt att alla elever har haft med sig en favoritsak och presenterat för oss. Syftet med detta är att träna sig på att prata inför en lite större grupp och att även kunna lyssna på den som berättar.

I bokstavsarbetet har vi nu kommit till bokstaven T och då har det varit naturligt att bl a läsa trollsagor.

I matten har vi jobbat med bråk. Idag har vi spelat pizzaspelet och delat på olika sätt.

I våra naturgrupper pratar vi nu om olika växter, skillnader och likheter. En grupp har också sått olika frön. Vad behöver ett frö för att gro och vad händer om vi ställer fröet i en garderob? Kan det växa om vi stoppar ner fröet i sand istället för i jord? Flera spännande frågor och funderingar.

Vi vill påminna om att eleverna har kläder efter väder varje dag. Extra viktigt på torsdagar när vi går till skogen.

VIKTIGA DATUM:

15 maj Skolgårdsfest mer info kommer.

21 maj Skolresa Borås djurpark se separat inbjudan.

11 juni Skolavslutning 17.00 Önums kyrka.

Trevlig helg!

Lena, Malin o Maja


Senaste inlägg

Visa alla

Hembrev 4-6

Hej! Tiden går fort, vi har redan gått en fjärdedel av den här terminen. 6:orna har gjort de nationella proven i svenska, bra jobbat! Nästa np är engelska, v.14. Vi börjar närma oss slutet på perioden

Hembrev v.6

Hej alla förskoleklassföräldrar! I måndags var Åk F-3 på konserthuset och tittade på en teater som hette ” Jag sa ju förlåt” Efteråt diskuterade vi vad den handlade om. I bokstavsarbetet har vi träffa

Hembrev 4-6

Hej! Idag har Stefan Janson varit här och berättat om sina resor till olika länder i Afrika, bl a Namibia, Etiopien och Botswana. Han visade fina foton på djur och människor och berättade om upplevels

Kontakta oss

© Copyright 2017 by Önums friskola.

Tel: 0512-10239

E-post: info@onumsfriskola.se

Rektor Aina Västfält

Tel: 070-888 03 66

Adress

Önum Djäknagården 1

534 91 Vara