top of page

Hembrev v.5


Hej på er! Väldigt roligt att alla elever hade möjligt att vara med på skridskodagen. Vi hade en fantastiskt rolig dag tillsammans stora och små. Inom de närmaste veckorna kommer ni att få inbjudan till utvecklingssamtal igen. I bokstavsarbetet har vi nu kommit till bokstaven N. Vi har några gånger lekt gissa ordet på tavlan där alla eleverna ”spelar ”mot en vuxen. Alla får en ledtråd och sedan får varje elev säga en bokstav var och lyckas de gissa ordet innan tio missar så har de vunnit omgången. Hur det har gått får ni gärna fråga era barn om. På naturen pratar vi om olika tekniska system och då passar det ju bra att fortsätta med trafik och vägar, gator. Vi pratar också om elektricitet och hur det fungerar. På matteleken har vi jobbat med mynt och sedlar och dess värde. Det är inte helt enkelt i dagens samhälle när vi inte använder kontanter lika mycket. Innan det när vi träffade bokstaven M jobbade vi med mönster i matten. Vi byggde mönster med olika material och ritade mönster. På musiken har vi också jobbat matte med sånger om veckodagarna, månaderna, årstiderna och klockan. Trevlig helg! Malin, Lena och Maja 


bottom of page