top of page

Hembrev 4-6

Hej! 

Vilken vecka vi haft och efter en rafflande final, så säger vi ett stort grattis till åk 5 som är vinnare av Vi i femman! Kunskap är coolt och viktigt och rykten säger att åk 1 redan är laddade inför framtiden 😊  

Vi har avslutat veckan med en sångsamling där vi tillsammans med förskolan sjöng påsksånger och engelska sånger. Sedan begav vi oss till Mossbrott för den årliga påskpromenaden med olika aktiviteter och stationer.  

Info om klassfotboll åk 4: 

”Nu är laget anmält till klassfotbollen. Vi är 7st som är med, vilket är jätteroligt, men det innebär också att vi inte har några avbytare. Prata gärna med ert barn en sista gång, för vad jag har förstått så ska det gå att efteranmäla. Hör i så fall av er till Simon på 0702-669685.  

 

Det är en fantastisk dag för barnen, och förra året hade vi jätteroligt tillsammans.” /Simon 

 

V. 14 

m. lov 

Ti. Språkval åk 6, idrott åk 6, idrott Lönnen, information om majblommeförsäljning.  

o.  

To. Idrott Linden 

f. stavningsläxa, maläxa åk 4,5,6 (delas ut tis 2/4) 

 

Veckans ord – NO - läxa till fredag 5/4 

magnetism 

elektricitet 

blandning 

skivling 

alger 

biologi 

organism 

experiment 

klimat 

evolution 

 

 

Vi önskar er en Glad påsk! 

Anna, Sofia, Alice och Ulrika 

Comments


bottom of page