top of page

Hembrev 4-6 vecka 11

Hej!  

Nästa vecka väntar både nationella prov och lokala tävlingar i lokalradion. Spännande! 


På tisdag och torsdag förmiddag skriver klass 6 nationella ämnesprov i svenska. Varje dag har två olika delprov med en paus emellan. Dessa dagar kan det vara bra att ta med något mellanmål för att få lite extra energi. Inget språk eller idrott på tisdagen. 


Onsdag tävlar klass 5 i Vi i femman i P4 Skaraborg mellan 10.03 0ch 11.00. Denna dag är det studiedag så ingen skoldag denna dag. 5:or har fått egen information om dagen. Lyssna gärna och heja på dem! 


Läsårets sista arbetsområde i no är biologi och har startats upp i veckan med att plantera ett eget ekosystem i miniatyr. Vi kommer att arbeta med växter och deras livscykel, pollinering, växtdelar och bl.a. fotosyntes.  Eleverna kommer att få arbeta praktiskt, läsa i boken, lära sig aktuella begrepp på quizlet samt se på aktuella filmer inom arbetsområdet. Ett prov är inplanerat v 20. 

 

Vecka 11 

Tisdag: NP 6 sv bad/livräddning för 4-5:or, ta med badkläder, handduk. Idrott Lönnen 

Onsdag: studiedag= lovdag. Vi i femman klass 5. 

Torsdag: NP 6 sv. Idrott Linden. 

Fredag: veckans ord. Engelska glosor klass 4. 

 

Veckans ord Hkk 

handdisk 

diskmedel 

skölja 

torka 

vatten 

diskhandduk 

återvinning 

jämförelsepris 

pris 

kostnad  

 

Trevlig helg önskar arbetslaget 4-6 

Comments


bottom of page