top of page

Hembrev 4-6 vecka 43+45

Hej!

Den här veckan inleddes med en morgonsamling under Eken med tema FN. Skolans kör sjöng två sånger och vi alla sjöng tillsammans. Vi fick lära oss om varför FN bildades och vi pratade om vårt kommande Kubenprojekt. Dagen fortsatte sedan med fem olika stationer där vi äntligen kunde vara tillsammans från förskoleklass till klass 6. Det är viktigt att få vara tillsammans och lära känna varandra, GRETA.

Nu väntar ett efterlängtat läslov som vi hoppas att våra elever ska fylla med både aktivitet och vila och helst lite läsning. Vecka 46 har vi planerat in en läsvecka på skolan.

Matteprovet för klass 5 blir på fredag vecka 45.

Vecka 45

Måndag: idrott klass 5

Tisdag: språkval och idrott klass 6, idrott klass 4

Onsdag:

Torsdag: idrott klass 6 + klass 5 Linden

Fredag: Språkval klass 6, engelskläxa alla, matteprov klass 5, nomp klass 4

Trevlig helg och ett fint höstlov önskar vi er alla!

Sofia, Helena, Ulrika och Anna

bottom of page